اصول اخلاقی


اصول اخلاقی انتشار مقاله

  • نشریه انجمن مهندسی گاز ایران از اصول و قوانین کمیتۀ بین‌المللی اخلاق نشر (COPE) پیروی می‌‌کند ‌و اصول اخلاقی انتشار مقالات در این نشریه براساس قوانین این کمیته تنظیم شده است و در صورت بروز مشکل براساس این قوانین رفتار خواهد شد و برای اطلاعات بیشتر دربارۀ اصول اخلاقی انتشار مقالات علمی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

  https://publicationethics.org/oversight 

برخی از مهمم‌ترین اصول اخلاقی نشریه عبارتاست از:

  1.  مقالات باید حاصل مطالعات، تجربه‌ها و پژوهش‌های نویسنده یا نویسندگان باشد.
  2. نویسندگان مقالات را به صورت علمی و منسجم، مطابق استاندارد مجله آماده کنند و روش و رویکرد خود را ذکر و داده‌ها را به صورت صحیح گزارش کنند.
  3. نویسندگان با ذکر نویسنده مسئول و همکاران و نیز ارجاع‌دهی کامل، حقوق سایر اشخاص در مقاله را رعایت کنند (باید توجه داشته باشید، که ارجاعات مستقیم را داخل « » قرار داده و هرگونه ارجاع غیرمستقیم و یا برداشت از کار علمی سایرین با ذکر دقیق منبع انجام گیرد).
  4. نویسندگان از ابراز موضوعات حساس و غیراخلاقی، سلیقه‌ای و شخصی، نژادی و مذهبی و دادن اطلاعات جعلی و نادرست و ترجمه از آثار دیگران بدون ذکر عنوان در مقاله خودداری کنند.
  5. از نویسنده درخواست می‌شود در صورت نیاز داده‌های خام، مصاحبه‌ها و یا پرسشنامه‌ها و سایر ابزار به کار رفته در تحقیق را ارائه و معرفی نماید.
  6. ارائه همزمان یک مقاله به چند نشریه و یا ارائه مقالات منتشر شده و یا پذیرش شده به سایر نشریات خلاف COPE است. در صورت مشاهده تخلف، سرقت علمی محسوب شده و به وزارت علوم گزارش خواهد شد.
  • همچنین نشریه مهندسی گاز ایران با دسترسی آزاد برای عموم و در انتشار مقالات, تابع مجوز Creative Commons Attribution 4.0 است. 

 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

  • قانون کپی رایت برای مقالات نشریه مهندسی گاز ایران محفوظ است. استفاده از اطلاعات مندرج در مقالات نشریه مهندسی گاز ایران با ذکر دقیق ماخذ بلامانع است. نویسندۀ مقاله‌ای که مقاله‌اش در نشریه مهندسی گاز ایران منتشر شده است، به انتشار همان مقاله در نشریه دیگری مجاز نیست و حق پیگرد قانونی برای نشریه مهندسی گاز ایران محفوظ است. چنانچه نویسندۀ مقالۀ منتشر شده در نشریه مهندسی گاز ایران، مقاله‌اش را در یک کتاب مجموعه مقالات چاپ کند، باید مأخذ نشریه مهندسی گاز ایران را در آن ذکر کرده باشد؛ عدم ذکر مأخذ نشریه مهندسی گاز ایران، حق پیگرد را برای مدیریت نشریه محفوظ خواهد داشت.  

 

این مطلب تحت عنوان "دستورالعمل رعایت اصول اخلاقی در نگارش مقالات و گزارش های علمی" در فایل اصول اخلاقی انتشار مقاله در لینک ذیل قابل دانلود است و مطالعه آن به همه دانش پژوهان قبل از تهیه و ارسال هرگونه گزارش علمی توصیه می شود.

فایل اصول اخلاقی انتشار مقاله

اصول اخلاقی انتشار مقاله

چاپ و نشر مقالات پس از دریافت تعهد نامه تأیید شده توسط کلیه نویسنده مسؤول مبنی بر اصالت اثر نویسندگان امکان‌پذیر می‌باشد. لذا رعایت قوانین مربوط به سرقت ادبی - علمی به عهده نویسندگان است.  نويسندگان مقالات مسؤول نوشته‌ها و نظرات خود هستند، آراء و نظريات آنها لزوماً نظر مدير مسؤول، سردبير و اعضاي هيأت تحريريه مجله نيست.

فرم تعارض منافع

 

فرم تعهدنامه اخلاقی